تبلیغات
نرم افزار کامپیوتر و مطالب آموزشی - آشنایی با ویندوز 7
نرم افزار کامپیوتر و مطالب آموزشی

مدیر وبلاگ : رسول آقاجانلو

آشنایی با ویندوز 7

یکشنبه 30 آبان 1389  ساعت: 04:24 ب.ظ

نوع مطلب :مطالب عمومی ویندوز ،

نظرات() 

بعد از مدتها مایکروسافت، نسخه Windows 7 Ultimate beta Build 7000 خود را رسما در تاریخ جمعه 9 ژانویه 2008 برای دانلود عمومی و تست در دو نسخه 32bit ی به حجم 2.43 GB و نسخه 64bit ی به حجم 3.15 GB منتشر نمود. فایل دانلود شده به صورت یک DVD Image و به فرمت ISO هست که به راحتی می توانید آن را به کمک هر برنامه راینری همانند Nero برروی یک DVD رایت نمایید. این نسخه ها به دلیل بتا بودن و جهت تست کاربران به شکل مجانی از سایت مایکروسافت و در یک نسخه Ultimate قابل دریافت شدن هستند.

 

برای مطا لعه بر روی ادامه مطلب کلیک کنید

بعد از مدتها مایکروسافت، نسخه Windows 7 Ultimate beta Build 7000 خود را رسما در تاریخ جمعه 9 ژانویه 2008 برای دانلود عمومی و تست در دو نسخه 32bit ی به حجم 2.43 GB و نسخه 64bit ی به حجم 3.15 GB منتشر نمود. فایل دانلود شده به صورت یک DVD Image و به فرمت ISO هست که به راحتی می توانید آن را به کمک هر برنامه راینری همانند Nero برروی یک DVD رایت نمایید. این نسخه ها به دلیل بتا بودن و جهت تست کاربران به شکل مجانی از سایت مایکروسافت و در یک نسخه Ultimate قابل دریافت شدن هستند. مایکروسافت در این OS جدید نسبت به ویندوز Vista [و XP] (از لحاظ ظاهر، امکانات، مشکلات سخت*افزاری و از همه مهم تر سرعت) تغییرات مثبتی داشته است. از سال 2000 و پس از ویندوز موفق XP قرار بود که این OS منتشر شود، اما به دلایل مختلف و مشکلات متعدد و همانند همیشه عجله بیل گیتس ویندوز Vista مشکلدار! را در سال 2006 منتشر نمود. اما به گفته مسولان مایکروسافت Windows 7 نسخه ارتقا یافته و بهینه شده Windows Vista هست که مشکلات آن را ندارد. بر خلاف تبلیغات زیاد برای Vista و فشار*های آشکار و پنهان مایکروسافت بر شرکت*های قطعه سازی و صنعت PC برای پشتیبانی 100% از ویندوز ویستا در محصولات خود و ندادن درایور XP به همراه محصولات خود، سعی نمود که کاربران را به سمت ویستا بکشد. اما مشکلات متعدد سخت*افزاری و نرم*افزاری از یک سو و عطش زیاد ویستا برای مصرف بیهوده Resource کامپیوتر و کندی آن نسبت به XP در اکثر زمینه ها، سیاست ها و تبلیغات مایکروسافت را باطل نمود.
مکینتاش در نسخه جدید سیستم عامل خود با کلی امکانات گرافیکی و توانایی*های جالب بسیار سریعتر و پایدارتر از ویندوز ویستا بود. همچنین در همین دوران بعضی از نسخه*های جدید لینوکس هم پیشرفت*های قابل توجهی نمودند و کاربران ناراضی ویندوز ویستا و حتی بعضی از کامپیوترسازان را به سمت خود جلب کردند (مانند لینوکس Ubuntu) مخصوصا که نسخه آخری مکینتاش قابل نصب روی PC هم بود و قرار است که کاملترین نسخه سازگار با PC خود را در سال 2012 بیرون بدهد!
به دلایل فوق و همچنین شکایت*های مکرر کاربران از سرعت و مشکلات سازگاری ویندوز ویستا و رو آوردن مهم*ترین متحدان سخت*افزاری و کامپیوترسازی!! مایکروسافت مانند Dell به نصب Linux Ubuntu به جای ویندوز Vista برروی لپ تاپ*های خود و حتی downgrade نموندن ویندوز ویستا به XP و خبرهای موفقیت سیستم* عامل*های شرکت*های دیگر، مایکروسافت را مجبور نمود که Windows 7 را بالاخره تولید و روانه بازار نماید.
تاریخچه
مایکروسافت پس از موفقیتی که در تولید 2 سیستم عامل بسیار موفق خود یعنی Windows XP و Windows Server 2003 به دست آورد، تصمیم گرفت که پروژه جدید و بسیار متفاوتی را آغاز نماید. این پروژه جدید که یک سیستم عامل جدید بود در سال 2000 میلادی شروع شد و با Codename ی به نام Blackcomb چشم به دنیای مایکروسافت و محققان و برنامه نویسان آن گشود. پس از چند سال تحقیق و مطالعه مایکروسافت هدف خود را برای ساخت Blackcomb دقیقا مشخص نمود. این نوزاد باید دارای توانایی*های جدیدی میبود که یکی از پیشرفته ترین و مهم*ترین آنها تکنولوژی* به نام WinFS بود. در اوایل سال 2003 مایکروسافت پس از تاخیر کوتاهی که در پروژه پیش آمد نسخه کوچکی از Blackcomb را با Codename ی به نام Longhorn تولید نمود. در اواسط سال 2003 مایکروسافت لانگ هورن بخشی از توانا*یی*هایی که اساسا برای Blackcomb در نظر گرفته شده بود را به ارث برد. از جمله این توانایی*های به ارث برده می*توان به WinFS و Desktop Windows Manager و Component های جدید بر اساس Net Framwork. نام برد. (بعد ها بر اساس ویندوز لانگ هورن، ویندوز Vista تولید نهایی شد)
در تابستان 2003 که برای مایکروسافت به «تابستان کرم*ها» مشهور شد، مایکروسافت شاهد حمله گسترده کرم*ها (نوعی ویروس هستند) به تمامی سیستم عامل*های خود شد. مشهورترین این ویروس*ها Blaster و Sobig و Welchia بودند. به همین دلیل مایکروسافت تغییری در اولویت*های خود دارد و پروژه لانگ هورن را موقتا متوقف نمود و شروع به ساخت Service Pack برای ویندوز*های XP و Server 2003 نمود. مایکروسافت در سپتامبر 2004 پروژه لانگ هورن را از پایه دوباره شروع به کار نمود (reset نمود). تا اینکه در سال 2006 مهمترین featuresهای ویندوز Vista (نام نهایی لانگ هورن ) را کنار گذاشت و همچنین نام پروژه Blackcomb را به نام Vienna تغییر داد. با اینحال، مایکروسافت با توجه به تمامی این مسائل Windows Vista را منتشر نمود ولی در همان سال*ها و در تاریخ 20 Jun سال 2007 رسما اعلام نمود که «نام نسخه بعدی سیستم عامل، فعلا در درون کمپانی به Windows 7 خوانده می*شود» این نام همانند همیشه چندین ماه قبل از این اعلام رسمی به بیرون درز نموده بود.
تا اینکه در تاریخ 13 اکتبر 2008 Mike Nash نایب رئیس مدیر تولید مایکروسافت رسما نام Windows 7 را نام رسمی و نهایی پروژه Vienna نامید.
در 16 اکتبر 2008 CEO مایکروسافت Steve Ballmer اعلام کرد که: «ویندوز 7 مشکل سازگاری با سیستم عامل قبلی خود نخواهد داشت برعکس ویندوز Vista که اینچنین بوده!» و همچنین به این نکته اشاره کرد که «به دلیل رابطه*ای که بین ویندوز 7 و ویندوز ویستا هست (از لحاظ تاریخچه*ای که عرض شد) در واقع ویندوز 7 یک ویندوز ویستای بهبود یافته و بیشرفته خواهد بود.» در 27 دسامبر 2008 اولین نسخه بتای ویندوز 7 به بیرون درز کرد و بر اساس تست سایت ZDNet این ویندوز در بعضی از زمینه*ها مهم از لحاظ سرعت از ویندوز XP و Vista بهتر بوده. این زمینه*ها همانند، زمان Boot شدن و Shotdown ویندوز و سرعت کار با فایل*ها و همچنین باز نمودن برنامه*ها بوده.
مراحل نصب ویندوز 7
مشخصات سیستم: پروسسور Intel 3GHz HT - 1MB Cache - FSB 800 - Socket 487 حافظه 512MB*2 کارت گرافیک NVidia Gforce 5600 - 256MB حداقل حجم پارتیشن *قابل قبول برای نصب ویندوز 7:
8301 MB
فضای اشغال شده پس از نصب ویندوز 7:
6.85GB
مدت زمان نصب ویندوز:
حدود 20 دقیقه (بدون در نظر گرفتن زمان ورود اطلاعات و انتخاب گزینه*ها)
مجموع مراحل مختلف زمان نصب(دستی و اتوماتیک):
10 مرحله
مجموع دفعاتی که نیاز به تنظیمات کاربر می*باشد:
2 از 10 مرحله
سرعت ویندوز 7 نسبت به ویندوز ایکس پی و ویستا و اجرا شدن درانواع سیستم ها
سرعت این ویندوز نسبت به ویندوز Vista بسیار بیشتر هست و از جهاتی همانند XP و در حالاتی هم مقدار خیلی کمی سریعتر هست. لطفا به تست سرعتی که در کامپیوتر خود در XP و ویندز 7 انجام داده*ام توجه نمایید. تقریبن می*توان ویندوز 7 را با تمام قدرت گرافیکیش هم سرعت XP و در حالاتی که حافظه شما بیش از 1GB باشد کمی سریعتر از XP بدانید. به همین دلیل هم هست که ویندوز 7 را می*توان برروی سیستم*های ضعیف که ویستا امکان نصب شدن برروی آنها را نداشته یا به سختی اجرا می*شده، به راحتی نصب نمود. برای مثال Netbook ها که فقط برای شبکه گردی و کار*های سبک دفتری همانند Microsoft Office استفاده می*شوند به راحتی می*توانند ویندوز 7 را اجرا نمایند. (این NetBook ها از پروسسور جدید اینتل به نام Atom بهره می*برند و اکثرن کار گرافیکشان Intel هست) خود ویندوز 7 در سیستم*های ضعیف تا حدود زیادی با حذف یکسری از توانایی*های گرافیکی از پایین آمدن Performance کلی سیستم جلوگیری می*کند. (همبنطور که در بخش تاریخچه اشاره شد، مایکروسافت برای انجام چنین کار*هایی از Utility هایی در درون سیستم عامل جدید برای پایین یا بالا بردن تنظیمات جهت کنترل Performance استفاده می*کند) شما هر زمان که خواستید می*توانید از طریق فشار کلید*های Win+Pause از کیبورد پنجره System را باز نموده و از پنل سمت چپ با انتخاب Advanced System Setting دیالوگ باکس System Properties را باز کرده و از تب Advanced برروی کلید Setting از کادر Performance کلیک نمایید:
برای مشاهده عکس با اندازه واقعی کلیک کنید.

با حذف همه یا تعدادی از گزینه*های فوق می*توانید سرعت عملکرد سیستم عامل را بازهم بیشتر افزایش دهید.
در همان پنجره System گزینه*ای وجود دارد به نام Rate اگر برروی لینک مقابل آن کلیک نمایید به پنجره "Performance Information and Tools" وارد می*شوید. در این پنجره به 4 قطعه شما + توانایی اجرای بازی*ها و برنامه*ها 3D امتیاز داده می*شود، امتیازها از 1 تا 7.9 می*باشند و 7.9 یعنی بهترین بازدهی و سرعت. در سمت راست این جدول یک امتیاز بزرگ هم قرار دارد که به نام Base Score می*باشد. این عدد میانگین امتیازات نیست بلکه کاربرد این امتیاز در انتخاب محصولات دیگر شرکت*ها کاربرد دارد. برای مثال فرض کنید Base Score سیستم شما 3.2 باشد اگر محصول شرکتی روی آن نوشته شده که برای سیستم*هایی با Base Score 3 به بالا می*باشد، شما می*توانید با خیال راحت از برنامه آن شرکت استفادده نمایید.
اگر درایور جدیدی نصب نمودید یا قطعه جدیدی را اضافه نمودیدی، لازم هست که یک بار سیستم امتیاز دهی را Refresh نمایید. برای مثال امتیاز قطعات من را می*توانید در شکل زیر مشاهده نمایید:

آنالیز تست*های سرعت فوق این را به ما می*گوید که ویندوز 7 سرعتی معادل XP دارد و در جاهایی حتی سریع تر هم بوده است. در جاهایی که زمان تست ویندوز 7 بیشتر از XP شده احتمالا به دلیل کم بودن حافظه سیستم من می*باشد. در هر صورت اگر سرعت ویندوز 7 بالاتر از XP نباشد تقریبا برابر آن هست.
شناسایی سخت افزارها و درایور ها در ویندوز 7
بر خلاف ویندوز Vista و XP این ویندوز اکثر قطعات را شناسایی کرده و درایور آنها را نصب می*نماید. به خصوص در ویندوز 7 شبکه به شکل بسیار بهتر و راحتتری شناسایی و قابل تنظیم می*باشد. در کامپیوتر من پس از نصب ویندوز XP کارت صدا و شبکه شناخته نمی*شدند ولی در ویندوز 7 هر دوی آنها را به خوبی شناخت! دیگر دوستان نیز در تست*هایشان به همین نتیجه رسیدند.
کارت*های گرافیک با چیپ Nvidia اصلا نگران درایور برای کارت خود نباشند! با تعاملی که بین کمپانی Nvidia و Microsoft صورت گرفته (و کلاس بالایی که Microsoft برای Nvidia گذاشته) شما می*توانید درایور چنین کارت*هایی را از طریق آپدیت مایکروسافت به حجم 30 MB دانلود نمایید. به اعلام خود سایت Nvidia توجه نمایید. اگرچه همانند همیشه! درایور مایکروسافت برای اجرای بازی*ها بدون مشکل نیست! اما اگر شما آخرین درایور کارت گرافیکتان را برای ویستا ندارید یا قصد بازی ندارید می*توانید از همان نسخه مایکروسافت استفاده نمایید.

برنامه ها و ویندوز 7
تقریبا اکثر برنامه*ها بر روی ویندوز 7 اجرا می*شوند. بعضی از آنها هم که به درستی اجرا نمی*شوند را می*توان به روش*هایی اجرا نمود. البته هستند برنامه هایی که به هیچ وجهی اکنون اجرا نمی*شوند و در سایت*شان هم اشاره شده که تا آمدن نسخه Release Candidate 1 از Windows 7 این OS را پشتیبانی نمی*کنند! به کمک دو روش زیر برنامه*هایی که امکان اجرا شدن نداشتند را ممکن هست بتوانید اجرا نمایم:
1) قبل از نصب برنامه، بر روی فایل Setup.exe کلیک راست نمایید و از منو گزینه Run as Administrator را انتخاب نمایید.
2) پس از نصب برنامه، کلیک راست برروی فایل اجرایی یا Shortcut برنامه و انتخاب گزینه Run as Administrator.
3) پس از نصب برنامه، کلیک راست برروی فایل اجرایی یا Shortcut برنامه و انتخاب Properties و رفتن به تب Compatibility و انتخاب یک یا ترکیبی از گزینه*های پنجره زیر.
برای مشاهده عکس با اندازه واقعی کلیک کنید.

فارسی نویسی در ویندوز 7
برای نوشتن فارسی در ویندوز 7 کافیست که به: Control Panel\Change Keyboard or ...\Keyboard and Language\Change Keyboards... رفته و برروی کلید Add کلیک کرده و به قسمت Pesian\Keyboard رفته و تیک Persian را روشن نمایید. پس از این می*توانید فارسی تایپ نمایید. اما بعضی از حروف کیبورد جابه*جا می*باشند. مثلا کلید پ به جای ژ رفته و جای آن را این علامت ÷ گرفته. همچنین نیم فاصله دیگر برروی Shift+Z نیست و ... برای رفع این مشکل خوشبختانه برنامه Keyboard Layout Manager نسخه 2.92 در ویندوز 7 کار می*کند. محیط ویندوز 7 به روایت تصویر


اولین چیز*هایی که توجه یک کاربر XP حتی Vista را به خود جلب می*کرد تفاوت Taskbar آن بود! تا جایی که در یکی از سایت*ها یکی از کاربران حرفه*ای Mac در مقاله*ای توانایی*ها و قدرت این taskbar جدید ویندوز 7 را با Taskbar زیبا و قدرتمند Mac مقایسه نموده بود و توانایی و قدرت Taskbar ویندوز را ستایش نموده* بود! (آخه اون*ها خیلی نصبت به Mac تعصبی هستند!!) اولین نکته در Taskbar جدید، حذف Quick Lunch و Task Manager از Taskbar و ادغام بسیار هوشمندانه هر دوی آنها در هم و اضافه نمودن خاصیت Group similar taskbar buttons به آنها به علاوه چند توانایی زیباتر و بسیار مفید که جای آن در XP خیلی خیلی خالی بود و همواره نبود آن مشکلی برای من بود! (در ادامه خواهم گفت!)
به شکل پیش فرض 3 عدد Shortcut برروی Taskbar قرار داده شده است که به غیر از Start Menu عبارتند از:

Internet Explorer 8 beta و Windows Media Player 11 را که همه می*شناسند اما Library دیگر چیست!؟ این همان چیزی است که از زمان XP غیبتش به شکلی احساس می*شد. در ادامه نکات مثبت آن را عرض خواهم نمود.
خوب حالا این آیکن*ها چه فرق و وانایی*هایی نسبت به Quick Lunch دارند. در حالت عادی این آیکون*ها به شکل صاف (Flat) بوده ولی اگر روی آنها کلیک نمایید به شکل برجسته در آمده و پنجره آنها باز می*شود. ولی با اجرا شدن برنامه*شان نام برنامه در Task manager به نمایش در نخواهد آمد!؟ اگر شما نشانگر موش خود را برروی آیکن برنامه ببرید می*توانید thumbnail پنجره یا پنجره*های باز آن برنامه را مشاهده نمایید. حالا اگر مثلا 4 تا پنجره از IE را باز نمایید Thumbnail همه آنها بالای سر همان یک آیکن IE قرار می*گیرند. به این شکل در حجم Taskbar صرفه جویی می*شود. البته می*توان با تنظیمات Taskbar نام هر برنامه را کتار آیکنش قرار داد یا حتا به حالت XP تغییر شکل داد.
همچنین اگر شما هر پنجره*ای از Windows Explorer را باز نمایید همانند Computer یا پارتیشن*ها و ... Thumbnail آنها در بالای آیکن Library قرار می*گیرد. اما نکته مثبتی که قبلا به آن اشاره نمودم در این نسخه ویندوز این هست که، از این پس Dialog Box ها هم در Taskbar و در مجموعه بالای سر آیکن Library به نمایش در خواند آمد. در حالی که قبلا ما نمی*توانستیم آنها را در Taskbar ببینیم و اگر به پشت پنجره*ها رفته بودند باید همه یا تعدادی از آنها را Minimize می*کردیم تا به آنها برسیم.
از کاربرد*های دیگر Taskbar جدید، فرض کنیم چندین پنجره باز هستند و پنجره مورد نظر ما در زیر آنها قرار دارد. حالا می*خواهیم به آن نگاهی انداخته ولی نمی*خواهیم آن را به جلو بیاوریم، کافیست برروی آیکن گروه آن در Taskbar رفته و با به نمایش در آمدن Thumbnailهای آن آیکن، نشانگر موش را روی Thumbnail آن برنامه برده. با اینکار همه پنجره ها به شکل شیشه*ای در آمده و فقط پنجره اصلی نمایش داده می*شود ولی جای آن تغییر نمی*یابد.
همچنین با Right Click نمودن برروی آیکن*ها می*توانید Recent Opening files های آن را مشاهده نمایید:

منبع فارسی ست


نوشته شده توسط:رسول آقاجانلو

ویرایش:یکشنبه 30 آبان 138904:33 ب.ظ

http://bronwynmarcucci.weebly.com/blog/dealing-with-an-achilles-tendon-rupture
چهارشنبه 18 مرداد 1396 01:27 ب.ظ
I got this site from my friend who shared with me concerning this site and
now this time I am visiting this website and reading very informative content at this time.
What do eccentric heel drops do?
دوشنبه 16 مرداد 1396 12:03 ق.ظ
I'm not sure where you're getting your info, but good topic.
I needs to spend some time learning more or understanding more.

Thanks for wonderful info I was looking for this information for
my mission.
gustyunderdog1887.jimdo.com
یکشنبه 15 مرداد 1396 03:34 ب.ظ
Thanks very nice blog!
http://valerydoas.hatenablog.com/archive/2017/05/29
یکشنبه 15 مرداد 1396 09:11 ق.ظ
It is not my first time to pay a quick visit this website, i am visiting this
website dailly and obtain nice facts from here everyday.
What is a heel lift?
شنبه 14 مرداد 1396 12:15 ق.ظ
Greate post. Keep posting such kind of info on your page.
Im really impressed by it.
Hi there, You have done an excellent job. I will definitely digg it
and for my part recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this web site.
harriet7hubbard7.snack.ws
جمعه 13 مرداد 1396 06:44 ق.ظ
I have been exploring for a little for any high quality articles
or blog posts on this sort of house . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this site.
Studying this information So i'm glad to show that I've a very just right uncanny feeling I discovered
exactly what I needed. I most undoubtedly will make certain to don?t forget this website and provides it a glance on a constant basis.
foot pain and tingling
دوشنبه 12 تیر 1396 02:57 ق.ظ
Hello i am kavin, its my first time to commenting anyplace, when i read this article i thought i could also make comment due to this
brilliant piece of writing.
manicure
جمعه 1 اردیبهشت 1396 02:57 ب.ظ
You're so awesome! I don't suppose I have read through anything like that
before. So great to find someone with unique thoughts on this issue.
Really.. thank you for starting this up. This
website is one thing that's needed on the internet, someone with
some originality!
BHW
جمعه 25 فروردین 1396 10:09 ق.ظ
Hey There. I found your blog using msn. This is a really well written article.
I'll make sure to bookmark it and return to read
more of your useful info. Thanks for the post. I will definitely
comeback.
BHW
جمعه 25 فروردین 1396 08:15 ق.ظ
I love your blog.. very nice colors & theme.
Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you?
Plz respond as I'm looking to design my own blog and
would like to find out where u got this from.
thank you
BHW
سه شنبه 22 فروردین 1396 11:08 ق.ظ
This is the right web site for everyone who would like to find out about
this topic. You know a whole lot its almost tough to argue with you (not that I actually will need to…HaHa).
You certainly put a new spin on a topic which has been written about for ages.

Excellent stuff, just wonderful!
manicure
دوشنبه 21 فروردین 1396 06:37 ب.ظ
hello there and thank you for your info – I have definitely picked up something new
from right here. I did however expertise some technical issues using this website, since I experienced to reload
the site many times previous to I could get it to load properly.

I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining,
but slow loading instances times will often affect your placement in google and could damage your quality score if ads and marketing
with Adwords. Well I am adding this RSS to my e-mail and could
look out for much more of your respective fascinating content.
Ensure that you update this again very soon.
manicure
یکشنبه 20 فروردین 1396 06:45 ب.ظ
I like the valuable info you provide for your articles. I will bookmark your blog and test once more
here regularly. I'm moderately certain I'll learn plenty of new stuff proper here!
Best of luck for the next!
farshid
دوشنبه 8 فروردین 1390 09:34 ب.ظ
be khater ahange zibay web loget mamnoon khoramo shad bashi
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آرشیو موضوعی

آرشیو

آخرین پستها

نویسندگان

لینکدونی

صفحات جانبی

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جستجو


سایت بهاربیست

قالب وبلاگ

انواع کد های جدید جاوا تغییر شکل موس